Kuzey Korade Ortalık karışık

4a4sfasfasdf
KUZEY Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un’un yakın çevresindeki asker ve bürükratlara yönelik acımasız cezalar uyguladığına dair iddialara bir yenisi eklendi.

Güney Kore gazetesi Chosun Ilbo, Kim’in devletin üst düzeyinde bulunan 11 bürokratı askeri mahkemelerde yargılatıp alelacele ölüm cezasına mahkum ettirdiği ve bunların cezalarının kısa sürede infaz edildiğini iddia etti. Gazetenin haberine göre ölüm cezalarının infazında insanlık dışı yöntemler de uygulanıyor. Nitekim ölüm cezası alanlar arasında bulunan Kamu Güvenliği Bakan Yardımcısı O Sang Hon, alev makinesi ile yakılarak öldürüldü. Güney Kore gazetesine göre 11 bürokrat, geçen aralık ayında “yaka paça” görevden alındıktan sonra idam edilen, bazı kaynaklara göre “cesedi köpeklere yedirilen” Kim Jong-un’un eniştesi Ulusal Savunma Konseyi Başkan Yardımcısı Jang Song Thaek ile ilişkilerinden ötürü ölüm cezasına çarptırıldı. Öldürülenler arasında Jang’ın ablası, onun kocası ve Kuzey Kore’nin Küba büyükelçisi Jon Yong Jin’ın da olduğu ileri sürülüyor. Chosun Ilbo’nun haberinde “Bakan yardımcısı ve diğerleri, görevini kötüye kullanıp, ticari işlerinin yapılmasını isteyen Jang’ın emirlerini getirerek ‘vatana ihanet’ ettikleri için ölüme mahkum edildi” denildi. Kim Jong-ul, kendisine karşı darbe hazırlığı içinde bulunduğu iddia edilen Genelkurmay Başkanı Kim Çol’u da ‘havan topu’ ile idam ettirmişti.

 

Kayısının Fiyatı Fırladı

54asdf4asf4asf4asf

Dünya yaş kayısı üretiminin yüzde 60’ını karşılayan ve 50-60 bin ailenin geçimini kayısıdan karşıladığı Malatya’nın bu yılki kaderi sadece üç günde değişti. Geçtiğimiz yıl 160 bin ton olan rekoltenin bu yıl ılıman geçen kış ve erken çiçeklenme sayesinde 200 bine çıkması beklenirken üç gün arka arkaya etkili olan don olayı bütün senaryoyu değiştirdi. Rekoltede çok büyük bir kayıp yaşandığını ve ağaçların neredeyse tamamının gittiğini söyleyen yetkililer hükümetten de acil yardım bekliyor.

Malatya Ticaret Borsası Başkanı Gürsel Özbey “29-31 Mart arası yaşanan don olayları ağaçların çok büyük bir bölümünü yaktı. Rekolte kaybını kesin olarak söylemek için henüz erken fakat benim tahminim yüzde 80-90 kayıp olacağı yönünde. Hayatımda hiç bu kadar büyük bir kayıp görmedim” diyor.

Don olaylarının normalde de yaşandığını ancak kayısılar çiçek halindeyken olduğu için çok büyük zarar vermediğini vurgulayan Özbey, “Bu yıl ise ılıman kış nedeniyle ağaçlar meyveye erken döndü ve don tam bu sırada vurup ağaçları yaktı. Çiftçinin çok büyük zararı var. Sigorta yaptıranlar kendini kurtardı fakat yaptırmayanlar için devlet yardımı bekliyoruz” dedi.

10 LİRAYA ÇIKABİLİR

Kuru kayısı fiyatlarının 1 haftada yüzde 100 arttığını ifade eden Özbey “Ortalama perakende fiyatlar 10 liradan 20 liraya çıktı. Tüccarın elindeki mal azaldıkça fiyat daha da artabilir. Yaş kayısının da piyasaya yüksek fiyatla çıkmasını bekliyoruz. Geçen sene 4-5 liraya yediğiniz kayısı bu yıl 10 liraya çıkabilir” ifadesini kullandı.

FİYAT İKİYE KATLANDI

Malatya Ziraat Odası Başkanı Fevzi Çiçek ise piyasadaki kuru kayısı fiyatlarının rekolte düşüklüğü nedeniyle yüzde 100 arttığını söylüyor. Çiçek, “Bu işin ticaretini yapanlar piyasaya ürün çıkarmayı düşünmüyorlar. Hava sıcaklıklarının eksi 5 dereceleri görmesi kayısı fiyatlarını olumsuz bir şekilde etkiledi” dedi.

Çiçek’in verdiği bilgilere göre ortalama kalitedeki kuru kayısı fiyatı geçen hafta 3.5 lirayken rakam bu hafta 7-8 liraya çıktı. Ancak bu rakam toptancıların satış fiyatı. Uzmanlar büyük kentlerde kuru kayısının fiyatının önümüzdeki günlerde 18 liraya çıkabileceğini söylüyorlar. Fevzi Çiçek yaş kayısı fiyatlarının ise mayıs ayında tam olarak ortaya çıkabileceğini söyledi.

YÜZDE 70 CİVARINDA DÜŞÜŞ
Türkiye Ziraat Odaları Derneği Başkanı İbrahim Yetkin de kayısı rekoltesinde yüzde 70 civarında bir düşüş olmasını beklediklerini anlattı. Yetkin, “Türkiye geçen yıl kayısı ihracatında dünya birincisiydi. Bunu şimdiden kaybettik. Arkamızdan Çin ve Rusya geliyor. Onların da üretiminde belli sıkıntılar var” diye konuştu. 30 bin kişinin yaşanan don olayıyla ilgili olarak tarım sigortası kapsamında hasar başvurusunda bulunduğunu söyleyen Yetkin bu insanların hasar tespitlerinin yapıldığını söyledi.

Rusyada Galibiyet Başka

aopjfasdfas4f
Rusya’da devam eden FIBA Kadınlar Avrupa Ligi Sekizli Final A Grubu 2. karşılaşmasında Fenerbahçe, Galatasaray Odeabank’ı 68-66 mağlup etti. Kıran kırana geçen maç son saniyeye kadar heyecan fırtınası şeklinde geçti. Sarı lacivertliler bu galibiyetle grupta liderliği de eline geçirdi.

Salon: DIVS
Hakemler: Alessandro Martolini (İtalya), Fabiana Martinescu (Romanya), Chris Dodds (İskoçya)
Galatasaray Odeabank: Işıl Alben 9, Şebnem Kimyacıoğlu, Zellous 21, Bone 14, Lyttle 7, Yasemen Saylar, Nevriye Yılmaz 4, Torrens 9, Bahar Çağlar 2
Fenerbahçe: Pondexter 13, Birsel Vardarlı, Yacoubou 11, Verameyenka 8, McCoughtry 13, Bibrzycka 12, Esmeral Tunçluer 8, Matovic 3, Nevlin
1. Periyot: 14-13
Devre: 39-30
3. Periyot: 48-54
5 faulle çıkan: 39.52 Zellous (Galatasaray Odeabank)

4.PERİYOT: 66-68

-Fenerbahçe derbide Galatasaray Odeabank’ı 68-66 mağlup etti.
-Pondexter’ın serbest atışlarıyla:66-68
-Galatasaray hücumu kaçırdı ve ribaundu Birsel aldı: 66-67
-20 saniye kala Pondexter basketi buldu ve Fenerbahçe’nin 1 sayılık avantajı var: 66-67
-Lyttle’ın basketi var Galatasaray’da: 64-65
-Son 1.50′ye Fenerbahçe 2 sayılık avantajla giriyor: 62-64
-İki takımda karşılıklı basketler buluyor: 60-61
-Galatasaray farkı eritmeyi başardı: 56-57
-Galatasaray son periyoda etkili başladı: 52-54

3. PERİYOT: 48-54
-3. periyot Fenerbahçe’nin üstünlüğü ile sona eriyor: 48-54
-Pondexter’in basketiyle Fenerbahçe farkı açıyor: 48-54
-Sarı lacivertliler öne geçmeyi başardı: 46-48
-Fenerbahçe hızlı hücumlarla farkı indirdi: 43-42
-Karşılaşmanın ikinci yarısında karşılıklı basketler var: 43-38

1. YARI: 30-30
-Karşılaşmada ilk yarı 39-30 Galatasaray üstünlüğü ile sona eriyor.
-Fenerbahçe bulduğu üçlükle farkı 8′e indirdi: 38-30
-Işıl’ın üçlüğü ile Galatasaray farkı 11 sayıya taşıdı: 38-27
-Galatasaray etkili hücumlarıyla farkı açmaya başladı: 28-22
-Galatasaray pota altında etkili oluyor: 23-20
-2. periyot karşılıklı basketlerle başladı: 17-17

1. PERİYOT: 14-13
-İlk periyot Galatasaray’ın üstünlüğü ile sona eriyor: 14-13
-Fenerbahçe öne geçiyor: 11-13
-İlk çeyreğin bitimine 2.25 kala Galatasaray’ın bir sayılık farkı devam ediyor: 11-10
-Fenerbahçe hızlı hücumlarla farkı kapatıyor: 9-6
-Galatasaray karşılaşmadaki ilk hücumdan basketle döndü: 2-0

KARŞILAŞMA ÖNCESİ…
Üç Türk takımının yer aldığı A Grubu’nda dün Rus temsilcisi Sparta&K Moskova’yı 68-61 yenen Galatasaray Odeabank, 2 puan ve averajla ilk sıraya yerleşti. Kayseri KASKİ karşısında sahadan 64-58 galip ayrılan Fenerbahçe ise 2 puan ve averajla ikinci sırada yer aldı.

Bugün öğlen saatlerinde oynanan 2. günün ilk maçında ise Kayseri KASKİ, Sparta&K Moskova’ya 55 – 48 mağlup oldu.

Top Oynarken ayağından oldu

toasoafosdfsdf
Mardin’in Nusaybin İlçesi ile Suriye’nin Kamışlı kenti arasında bulunan mayınlı arazide arkadaşlarıyla birlikte top oynayan 12 yaşındaki Laleş Çiftsüren, bastığı mayının patlaması sonucu bacağının dizden aşağısını kaybetti.

Baba Aziz Çiftsüren, patlamanın meydana geldiği alanda uyarı levhasının bulunmadığını belirterek, yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunacağını söyledi. Nusaybin Zeynel Abidin Mahallesi’nde 23 Şubat günü arkadaşlarıyla birlikte Suriye sınırındaki mayınla arazide top oynayan 5′inci sınıf öğrencisi Laleş Çiftsüren, bastığı bir mayının patlaması sonucu sağ ayağı, dizden aşağı bölümü koptu. Acı ve kanlar içinde yere yığılan Çiftsüren, çevredeki vatandaşların yardımıyla Nusaybin Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Yapılan tedavi sonrası taburcu olan Çiftsüren, 23 Şubat gününden beri gitmediği okulunu ve arkadaşlarını özlediğini söyledi.

“TOP OYNADIĞIMIZ ALANDA UYARI LEVHASI YOKTU”

Patlamanın yaşandığı günü anlatan Laleş Çiftsüren, “Babam, oyun oynarken komşularımızı rahatsız etmemizi istemiyordu. Mahalledeki arkadaşlarla sınıra yakın bir alana gittik. Gittiğimiz alanda herkes piknik yapıyordu. Biz de piknik yapanlara yakın bir alanda top oynamaya başladık. Bu sırada alanın içerisinde topa benzer yuvarlak bir şey görüp tekme atacağım sırada arkadaşlarım beni uyardı. Ben ayağımı kaldırdığım anda mayın patladı. Mayınlı arazinin girişinde hiçbir koruma ve uyarı levhası yoktu. Burada görevli askerler de bizi hiç uyarmadı. Sık sık zaten burada top oynuyorduk” dedi.

“OĞLUMUN AYAĞINA SEBEP OLANLARIN YARGILANMASINI İSTİYORUM”

Dikenli tel ve kolonlara yazılı küçük uyarı yazılarına rağmen zaman zaman mahalle sakinlerinin de piknik yaptığı mayınlı alanda yaşanan bu olaydan sonra Laleş Çiftsüren’in babası Aziz Çiftçsüren, oğlunun ayağının kopmasına sebep olan mayın patlaması için dava açmaya hazırlanıyor. Baba Çiftsüren, yerleşim merkezine 200 metre mesafede bulunan ve insanların sık sık girdiği mayınlı alan çevresinde uyarı levhasının bulunmadığını ileri sürerek, “Mayınlı arazi olmasına rağmen halk o alanda piknik yapıyor. Ancak askerler kimseyi uyarmıyor. Oğlumun yaralandığı araziden ben de çok geçtim. Tarlanın mayınlı olmasına ilişkin önlem alınmamasına dair suç duyurusunda bulunacağım. Oğlumun ayağının kesilmesine sebebiyet veren sorumluların yargılanmasını istiyorum. Asker sınırda görevini yapmıyorsa bile en azından mayınlı bölgeye bir levha bıraksın” diye konuştu.

Yaşanan olayın hesabını devletten soracağını belirten anne Behiye Çiftsüren ise, “Oğlumun giden ayağını istiyorum. Devlette insanlık kalmamış. Kürtler’i bu mayınlı araziler ile birbirinden ayırdılar, şimdi de Kürtler’i döşedikleri mayınlarla öldürüyorlar” şeklinde konuştu.

Sikis Org İle Heyecan dolu zamanlara varmısınız .